Audiodeskrypcja, czyli jak dzięki słowom poczuć emocje piłkarskie

Piłka nożna jest bez wątpienia czymś, co integruje społeczeństwo. Wspólne przeżywanie emocji piłkarskich i dzielenie się nimi to świetny sposób na to, by stworzyć więzi międzyludzkie i poczuć przynależność do wspólnoty. Co jednak mają powiedzieć osoby z dysfunkcjami wzroku, które nie mogą widzieć tego, co rozgrywa się na boiskach piłkarskich? Na szczęście istnieją sposoby na to, by mogły one maksymalnie poczuć sportowe emocje, a jednym z nich jest tzw. audiodeskrypcja.

Czym jest audiodeskrypcja?

Audiodeskrypcją można nazwać usługę i rozwiązanie technologiczne dedykowane osobom niewidomym i słabowidzącym. Jest ona wykorzystywana w kinach, w teatrach czy na wystawach muzealnych, gdzie obejmuje opisy bohaterów, napisy stanowiące element filmów czy spektakli, mimikę, miejsce akcji i gestykulację. Technologia, jaką jest audiodeskrypcja, z roku na rok rozwija się coraz bardziej, dzięki czemu słowa i opisy świetnie odpowiadają bodźcom wzrokowym.

Audiodeskrypcja a mecze piłki nożnej

Usługi audiodeskrypcji do niedawna dostępne były wyłącznie w placówkach kulturalnych. Z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku, Polski Związek Piłki Nożnej wraz z organizacjami zrzeszającymi kibiców z niepełnosprawnościami działającymi pod szyldem Federacji Kibiców Niepełnosprawnych podjął kroki mające na celu wprowadzenie jej do meczów piłki nożnej. Współcześnie jest ona wykorzystywana podczas wszystkich wydarzeń z udziałem reprezentacji – zarówno na trybunach piłkarskich, jak i online, w trakcie transmisji na żywo.

Wprowadzenie usługi audiodeskrypcji miało na celu nie tylko poprawienie komfortu życia osób z dysfunkcjami wzroku, lecz przede wszystkim zachęcenie ich do aktywnego udziału w meczach piłki nożnej. Jest to kolejny krok do zmniejszenia dyskryminacji osób niepełnosprawnych i podkreślenia ich roli w społeczności kibiców.

Jak wygląda audiodeskrypcja podczas meczów?

Audiodeskrypcja na meczach piłki na nożnej wygląda niemal identycznie, jak w kinach czy w teatrach. Osoby niewidome i słabowidzące otrzymują specjalny odbiornik z słuchawkami, który udostępnia przekaz audiodeskrypcyjny. Transmisja przekazywana jest na żywo, z bardzo dużą dokładnością opisu, dzięki czemu osoby z dysfunkcjami wzroku mogą ze szczegółami wiedzieć, co dzieje się na boisku piłkarskim. Słuchawki gwarantują świetną słyszalność i sprawiają, że opisy audiodeskrypcyjne nie przeszkadzają innym osobom. Usługa dostępna jest także online, podczas transmisji meczów reprezentacji w Internecie.

Dlaczego usługa audiodeskrypcji jest tak ważna?

Podczas organizowania różnych wydarzeń sportowych czy eventów kulturowych za główną grupę odbiorców uznaje się osoby w pełni sprawne. Jest to nic innego jak pewna forma dyskryminacji, której należy zapobiegać. Audiodeskrypcja na meczach piłki nożnej umożliwia osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w rozgrywkach piłkarskim, lecz także zachęca ich do wyjścia z domu i uczestniczenia w życiu społecznym. Jest to sposób na to, aby pokazać, że polskie środowisko kibiców piłki nożnej łączy, a nie dzieli. Tym samym popularyzowane są rozwiązania poprawiające komfort życia osób z róznymi dysfunkcjami.

Audiodeskrypcja to tylko jedno z licznych udogodnień, które dedykowane są kibicom niepełnosprawnym. Na największych stadionach w Polsce dostępne są tzw. strefy easy access, które wykorzystują różne rozwiązania technologiczne i infrastrukturalne zaprojektowane specjalnie dla osób z dysfunkcjami. Dzięki temu każdy, bez względu na problemy zdrowotne, może w maksymalnym stopniu przeżywać emocje piłkarskie i czuć przynależność do niepowtarzalnego świata społecznego kibiców piłkarskich.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz